Nevnucujte nám opoziční smlouvu


Být opozičním zastupitelem, to mimo jiné může znamenat, že místní noviny – plně pod kontrolou radnice – vás napadají, aniž byste v nich dostali prostor se bránit. I když jsou to noviny placené z veřejných peněz.


V poslední době se více hovoří o tom, že to je zkušenost mnoha opozičních zastupitelů. Na Praze 12 to platí stoprocentně. Více než dvacet procent voličů, kteří dali svůj hlas uskupení Změna pro Prahu 12 (koalice KDU-ČSL, Strany zelených a nestraníků), nemá možnost si v Novinách Prahy 12 přečíst, jaký názor má opozice na klíčové problémy.


Jediné, co si o sobě v radničních novinách můžeme přečíst, je to, že nejsme „konstruktivní opozicí“, jak nás k tomu nabádá sociální demokrat František Adámek. Ano, on dostal za tu „konstruktivní opozici“ dobře zaplaceno. Radnice vedená koalicí ODS a SNK Evropských demokratů mu, stejně jako jeho stranickému kolegovi Janu Marhoulovi, zařídila placené posty ve výborech (finančním a kontrolním), aby opoziční smlouva s ČSSD mohla dobře fungovat. A od Františka Adámka, bývalého tajemníka ÚV KSČ, se nám teď na stránkách radničních novin dostává ponaučení, jak bychom se jako opozice měli chovat. Skutečně pikantní od člověka, jehož dřívější státostrana si nepřála opozici žádnou.


Ať si nechá svou opoziční smlouvu a nestará se o to, jakou budeme opozicí. Budeme vždy vystupovat v zájmu našich voličů a ne v zájmu opoziční smlouvou zajištěného teplého místečka ve vedení výboru. Máme nejen právo, ale i povinnost kritizovat, že když už si radnice zřídila placenou opozici, zablokovala pak zvolení členů výborů. K čemu ty funkce s platem 42 tisíc korun jsou, když pánové nikomu od listopadu nepředsedají? Konkrétně František Adámek nemá stanoven jednoznačně plán kontrol a pracovní náplň.


Ve svém článku "Není opozice jako opozice", které vyšlo v lednovém čísle Novin Prahy 12 pan Adámek také zcela nepravdivě čtenářům tvrdí, že Strana zelených má na Magistrátu hl.m. Prahy náměstka primátora. To je prostě lež. Strana zelených obsadila místo radního pro životní prostředí v duhové radě, na základě dohody o spolupráci mezi ODS, Stranou zelených a Evropskými demokraty. Rozdíl od opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD na Praze 12 spočívá v otevřené deklaraci této spolupráce. ČSSD na Praze 12 jen předstírá, že je opozicí. Kvůli tomu, aby opoziční smlouva fungovala, jsou pozice, které získala, nově placené.


Nynější "konstruktivně opoziční" zastupitel v Praze 12 pan Adámek našemu uskupení Změna pro Prahu 12 vyčítá „nulovou toleranci“ - že prý něco podobného do komunální politiky nepatří. Jistě, je řada věcí, o kterých se v zastupitelstvu nemusí příliš diskutovat, pro jsou koalice i opozice a statistiky hlasování by to jen dokázaly. Nulová tolerance z naší strany ale skutečně platí – v těch nejkřiklavějších případech, na které upozorňujeme buď v celostátních médiích nebo v Modřanských novinách, které jsme na rozdíl od radnice začali vydávat ze svých vlastních peněz. Jde o kauzy, kdy radnice nediskutuje o svých záměrech s občany či ignoruje zájmy lidí, kteří jsou jejími rozhodnutími přímo dotčeni. Nebo když jsou rozhodnutí radnice – třeba o nakládání s obecním majetkem – evidentně sporná.


A takovouto nulovou toleranci budeme praktikovat i nadále. Jsou věci, o kterých se nesmí mlčet. Mlčí o nich jenom ten, komu ústa zavřela „oposmlouva“.

Ing. Eva Tylová (Strana zelených), tel.kontakt 776088244
PhDr. Daniela Rázková (KDU-ČSL), tel. kontakt 603836710
zastupitelky za Změnu pro Prahu 12


Praha 7.1.2007