12.3.2005 Praha - strana 4

Občané Modřan bojují proti silnici
Proti plánované čtyřproudové silnici, která má napojit Modřany a Komořany na obchvat Prahy, má výhrady i Český hydrometeorologický ústav. Varuje před tím, že by mohla být narušena funkčnost jeho citlivých přístrojů.

Praha - Obyvatelé Modřan a Komořan se bouří proti plánované změně územního plánu, podle níž by tuto část Prahy měla protnout nová čtyřproudová silnice.
Plán, který již loni schválilo zastupitelstvo Prahy 12, nyní posuzuje Útvar rozvoje hlavního města Prahy. Právě na něj se rozhodlo obrátit Sdružení občanů Prahy 12.
A to jak s peticí, pod niž začalo sbírat podpisy nespokojených lidí, tak zejména s alternativním plánem napojení na obchvat Prahy.
„Levnější a lepší řešení existuje. Přes Vltavu by mohl vést krátký most do Lahovic v prodloužení ulice Generála Šišky nebo dle varianty z devadesátých let mostem za bývalým cukrovarem na Strakonickou a odtud na již odsouhlasenou variantu křižovatky za Zbraslaví na okruh,“ vysvětluje plán, s nímž přišlo sdružení, jeho člen Karel Hegenbart.
„Proč tato řešení radnice Prahy 12 ignoruje, nevíme proč, ale víme, že by s jejich prosazením neměla takové problémy,“ dodává.
Svůj plán sdružení představilo ve čtvrtek večer na setkání s občany a na internetových stránkách ( komoko.goo.cz). O tom, že problém lidi z Komořan a Modřan opravdu pálí, svědčí fakt, že v komořanském zámečku bylo „nabito“. Přišlo několik stovek lidí, kteří na místě podepisovali petici proti počínání radnice.
Do začátku dubna bude shromažďovat podněty občanů Útvar rozvoje hlavního města Prahy. Změnu v územním plánu pak bude schvalovat pražské zastupitelstvo.

Znepokojení meteorologové

Silným trumfem v rukou odpůrců čtyřproudové silnice přes Modřany a Komořany je to, že silnice by znamenala velkou komplikaci pro Český hydrometeorologický ústav.
„Otřesy z velkého provozu aut by mohly vadit některým citlivým přístrojům,“ řekl včera MF DNES ředitel ústavu Ivan Obrusník.
V dopise, kterým se obrátil na magistrát, doslova píše: „Obávám se, že ve výsledku by byl ochromen provoz Českého hydrometeorologického ústavu.“
V příloze dopisu, který obdržel magistrát, uvádí vedoucí odboru letecké meteorologie Bohumil Techlovský, že by mohla být ohrožena i bezpečnost a plynulost letového provozu, k němuž ústav dodává veškerá potřebná data. „Jsem si vědom toho, že někudy to napojení asi vést musí, ale měla by se hledat jiná varianta,“ zdůraznil včera Obrusník.
Spor o novou silnici má i ekologický rozměr. Podle zastupitelů za KDU-ČSL, kteří jsou na radnici v opozici a úzce spolupracují se Sdružením občanů Prahy 12, rozhodně není pravda, že se novou čtyřproudovou silnící napojenou na okruh kolem Prahy výrazně odlehčí Komořanům a Modřanům. „Množství aut se zmnohonásobí. Některé studie hovoří až o sedmdesáti tisících aut za den, zatímco dnes to není více než dvacet tisíc,“ říká zastupitelka za KDU-ČSL Daniela Rázková.
To by podle aktivisty sdružení Karla Kerouše znamenalo jediné: „Radikální zhoršení stavu životního prostředí v celé čtvrti.“
Námitku, že s napojením Modřan na okruh přes most do Lahovic a pak po Strakonické silnici by určitě měli problém lidé z levého břehu Vltavy, aktivisté sdružení přijímají jen částečně. Lahovice jsou totiž zátopovou oblastí a po velké povodni v roce 2002 se z této části Prahy již řada lidí odstěhovala.

Radnice Prahy 12 se brání

První reakce vedení radnice Prahy 12 na alternativní plán spojit Modřany s obchvatem Prahy náhradní variantou je zdrženlivá.
„O téhle variantě slyším poprvé. Bylo by to jen přenesení problému na druhý břeh řeky,“ reagoval na aktivitu Sdružení občanů Prahy 12 místostarosta Ladislav Kouba (ODS), který má na starost investice. „ Současné navržené řešení je velmi dobré. Není také pravda, že občané nebyli informováni. Kdokoli mohl na jednání zastupitelstva přijít a informace by měl,“ tvrdí Kouba.
Přímé napojení Modřan a Komořan na obchvat podporuje i zástupce starosty z Libuše Pavel Macháček, který také přišel na setkání nespokojených modřanských a komořanských občanů. „My musíme podporovat každé řešení, které by ulehčilo dopravě v naší části Prahy,“ uvedl Macháček.

***

Alternativní plán napojení Modřan na městský okruh

Občanské sdružení, které založili nespokojeni obyvatele Modřan a Komořan, navrhuje levnější řešení pro napojení čtvrti na městský okruh. Doporučuje výstavbu mostu ústí ulice Generála Šišky přes Vltavu do Lohovic na Strakonickou.

Autor: JOSEF KOPECKÝ