1.
Lidé z Modřan a Komořan jsou proti výstavbě čtyřproudové silnice PRAHA 23. února (ČTK) - Obyvatelé pražských Modřan a Komořan jsou proti tomu, aby těmito lokalitami vedla nová čtyřproudová silnice napojující tuto část Prahy na plánovaný okruh města.
Zastupitelstvo hlavního města dnes projednávalo návrhy změn územního plánu, které by mimo jiné umožňovaly výstavbu této komunikace. Nakonec se zastupitelé rozhodli tuto změnu projednat zvlášť. 
Na zastupitelstvo přišli zástupci Sdružení občanů Prahy 12 a členové zastupitelstva, aby představitelům hlavního města řekli své výhrady. Podle zastupitelů Prahy 12 z KDU-ČSL by dříve, než zadání změny územního plánu schválí pražské zastupitelstvo, měli záměr celkového řešení území projednat zastupitelé městské části.
Díky tomu, že pražští zastupitelé odložili projednání tohoto bodu, bude se k němu moci vyjádřit ještě zastupitelstvo Prahy 12. 
Proti nové silnici vznikla i petice občanů, kterou podepsalo kolem 700 lidí. Výhrady k plánované komunikaci mají také České dráhy, Český hydrometeorologický ústav a Jezdecký klub na Šabatce, přes jejichž pozemky nebo v jejichž blízkosti by měla silnice vést. 
Podle členky Sdružení občanů Prahy 12 Ariany Fialové by silnice zhoršila hlukovou zátěž a kvalitu ovzduší v této lokalitě. Není prý také jisté, zda plánovaná výstavba není v rozporu s chystanou výstavbou bytové čtvrti v oblasti bývalého cukrovaru. 
Náměstek primátora Jan Bürgermeister doporučil zastupitelům, aby o návrhu změny územního plánu, který se týká výstavby čtyřproudové komunikace, jednali zvlášť a vrátili se k němu na příštím nebo dubnovém zasedání zastupitelstva. 
Petra Měšťanová rot 

2.

Lidové noviny, 24.2.2006, Metropole/Praha,Strana / zpráva:   06, Autor:   Jakub Mračno   
 Pražanům vadí trasa obchvatu
 Pražský okruh - Obyvatelé Komořan oddálili schválení trasy dálničního přivaděče
 
 PRAHA Neobvykle živo bylo na včerejším zasedání pražského zastupitelstva. Místo pro
            veřejnost doslova zaplnili obyvatelé dvanácté městské části s transparenty. Ty měly politiky upozornit na odpor místních proti plánované změně územního plánu, která by umožnila výstavbu dálničního přivaděče k pražskému okruhu přes Komořany. "Chtěli to projednat v tichosti a prakticky bez možnosti vyjádření obyvatel i zastupitelstva městské části," míní Daniela Rázková, zastupitelka Prahy 12. Spolu se sdružením občanů Modřan a Komořan se proto rozhodli protestovat.
 "Podporujeme napojení Prahy 12 na silniční obchvat, ale v žádném případě nechceme, aby vedlo plánovanou trasou v těsné blízkosti komořanského zámku. Ohrozila by místní jezdecký klub i meteorologický ústav a celkově by degradovala plán na výstavbu rezidenční čtvrti v místě nynějšího cukrovaru," vysvětlila Rázková.
 Právě jí se ve spolupráci s místními občany podařilo zastupitelstvu obce předložit jinou variantu. Podle ní by vedlo napojení na obchvat přes nový most z Modřan do Lahoviček. "Zastupitelstvo Prahy 12 tuto variantu takřka jednohlasně podpořilo,"
 dodala Rázková. Výhodou této trasy je podle ní menší zátěž životního prostředí v oblasti. Nový most by navíc mohl napomoci rozvoji kolejové dopravy.
 "Zastupitelstvo Prahy včera na jednání vyčlenilo tuto chystanou změnu územního plánu k samostatnému projednání," potvrdil včera náměstek primátora Jan Bürgermeister.
 Na
 jednání se podle něj může dostat v březnu nebo dubnu. "Tlačí nás čas, okruh se již začíná budovat," podotkl.
 
 Protestují i další obce
 
 Návrh se vrací k projednání obecním zastupitelům. "Podařilo se. Snad to dopadne dobře," doufá jeden z přítomných obyvatel Komořan. "Ti lidé tomu věnovali mnoho času, neměli bychom je nechávat v nejistotě," apeloval na rychlé projednání změny opoziční zastupitel Michael Hvížďala. Podle Bürgermeistera ale musí zastupitelé zjistit, jaký je většinový názor a jak rozhodne obec.
 Problémy s trasováním dálničního obchvatu se netýkají jenom Komořan. Již v minulosti protestovali proti plánované trase okruhu například obyvatelé Suchdola, Jižního Města či Křeslic. Ve všech těchto případech bylo důvodem protestů plánování trasy přes cenná přírodní a rekreační území. Jak v případě Jižního Města i Křeslic a Šeberova, tak i v Suchdole se problémem zabývaly i radnice. Obyvatelé dotčení stavbou jižní části okruhu nakonec vyhráli. "Vybudování kratší varianty, již nehrozí,"
 ujišťuje
 Marta Šorfová, starostka Prahy 11.
 
 3. 
 Zdroj: Šíp Datum vydání:24.2.2006 Rubrika / pořad:Praha Autor: (PŠ)   
 Zastupitelé se lekli a silnice má odklad Modřany - Modřanští přinesli na zasedání pražského zastupitelstva transparenty a dosáhli svého. Město nebude rozhodovat o čtyřproudové silnici přes jejich čtvrť, která má propojit centrum s budovaným pražským okruhem, aniž by o ní nejprve rozhodla tamní radnice. 
 Protože byli zastupitelé seznámeni jen s jednou trasou kopírující železnici, mohlo se jejich rozhodnutí změnit v tragédii. Silnice by vedla lidem přímo pod okny. "V návrhu na změnu územního plánu nebyly vzaty v úvahu jiné varianty," zlobil se starosta Prahy 12 Petr Hána, který poukazuje i na trasu po novém mostě do Lahovic, jež by byla pro obyvatele Modřan a Komořan patrně nejvýhodnější. 
 "Dosáhli jsme svého," pochvalovala si Ariana Fialová ze Sdružení občanů Prahy 12, která se jednání spolu s desítkami spoluobčanů zúčastnila. "Chceme se seznámit se všemi variantami a vybrat tu nejlepší, až pak by měl o změně jednat magistrát,"
 plánovala zastupitelka Prahy 12 Daniela Rázková (KDUČSL), kterou výsledek hlasování potěšil. 
 O tom, proč nebyli zastupitelé seznámeni i s dalšími variantami, se nikomu mluvit moc nechtělo. Patrně se úředníci z odboru městského investora snažili výstavbu důležité silnice urychlit, aby nebrzdila budování okruhu.
 
 
 Právo Datum vydání:24.2.2006 Rubrika / pořad: Praha - Střední Čechy    
 Autor: Josef Kales   
 Modřanští získali čas na diskusi
 Pražští zastupitelé včera vyřadili z pořadu jednání návrh změny územního plánu, který má umožnit stavbu přeložky Komořanské ulice. Zastupitelé Prahy 12 tak budou moci změnu prodiskutovat ještě před definitivním schválením hlavním městem, a to včetně jednotlivých silničních variant. Třicetihlavý zástup lidí s transparentem "Komořanská rekreační zóna v ohrožení" ze Sdružení občanů Prahy 12 si v sále městského zastupitelstva sborově oddychl. 
 
 Nebýt nás, radnice by nehnula prstem 
 
 Ve sdružení se angažuje opoziční zastupitelka na Praze 12 Daniela Rázková (KDU-ČSL).
 "Díky tříletému úsilí občanů, co dnes na galerii přišli, máme možnost silnici řádně a beze spěchu projednat v našem zastupitelstvu. Kdybychom se včas proti tehdy navrhované, katastrofické variantě nepostavili, radnice by nehnula ani prstem,"
 řekla
 Právu. 
 Rázková a Sdružení občanů Prahy 12 vyčítají modřanskému starostovi Petru Hánovi (ODS), že obyvatele o variantách napojení Modřan na plánovaný okruh neinformoval. "V nabídkách realitních kanceláří je v posledních letech podezřele mnoho domů z té části Komořan, kde má silnice stát. Lidé se jich zbavují dřív, než se záměr o stavbě zveřejní," popsala důsledky neinformovanosti místních Rázková. 
 
 Starosta: Je to jinak
 Starosta obvinění důrazně odmítl s tím, že cíle radnice a občanského sdružení se v současné fázi shodují. "Paní Rázková a sdružení poštvávají občany proti radnici.
 Všechno, co jsme zatím zařídili, teď vydávají za svůj úspěch," řekl Právu. 
 Jedním z příkladů je podle něho i čtvrteční účast občanů při hlasování pražského zastupitelstva. "Domlouval jsem se zástupci koalice hlavního města, aby nám vyšli vstříc. A poté, co jsem byl nakonec vyslyšen, přijdou lidé ze sdružení s transparenty. Ani jsem nevěděl, že se tam chystají," postěžoval si Hána. 
 Plánovaná silnice má ve čtyřech pruzích navázat na Komořanskou ulici a napojit se na budoucí expresní silniční okruh. O něm je již rozhodnuto, kritizovaná dvoukilometrová přípojka má však podle Rázkové ohrozit místní občany nejen hlukem, ale také demolicí některých nemovitostí v přilehlých ulicích. "Mnohem lepší než vést přípojku hustě obydleným pásem by bylo přemostit Vltavu severněji na úrovni Lahoviček, kde domy nejsou a vlastnické vztahy tak neutrpí," popsala zastupitelka. 
 
 Teď to snad půjde 
 
 Návrh změny územního plánu počítá se zařazením přípojky mezi veřejně prospěšné stavby, což výkupy od soukromých majitelů umožní. Starosta Petr Hána podle svých slov nemá mezi stávajícími variantami favorita. "Naší hlavní snahou bylo dosáhnout projednávání návrhu v zastupitelstvu Prahy 12. To teď snad půjde," řekl starosta.